Obraz 16:9 na ČT1, ČT2

Televizní a rádiové stanice. Příspěvky a informace k šíření televizního a rádiového vysílání přes Kabelovou televizi Třinec.

Moderátor: Luki

Obraz 16:9 na ČT1, ČT2

Příspěvekod reggae » pát 30. pro 2005 22:38:43

Poslední dobou si na zmíněných programech všímám toho, že jsou useknuté levé a pravé okraje obrazu, na obrazovce není vidět ani logo stanice, text "Skryté titulky" v pravém horním rohu je zobrazen pouze částečně. Zde http://www.czech-tv.cz/press/detail.php?id=1093 jsem se dočetl, že Česká televize zahájila širokoúhlé vysílání, diváci, kteří přijímají analogový signál z pozemních vysílačů mají takový pořad zobrazen ve formátu letter-box s černými pruhy nahoře a dole (mám ověřeno), diváci kteří tyto pořady sledují přes satelit musí upravit nastavení set-top-boxu na 4:3 letter-box případně 16:9 podle TV přístoje (mám taky ověřeno). Co mi vrtá hlavou je to, proč na KT máme obraz ve formátu 4:3 s ořezanými okraji? KT přijímá tyto programy satelitní cestou a používá špatné nastavení formátu obrazu?
Uživatelský avatar
reggae
 
Příspěvky: 90
Registrován: stř 27. črc 2005 19:11:48

Příspěvekod reggae » stř 18. led 2006 18:49:12

Tak už to tak vypadá, že můj příspěvek nestojí v KT nikomu za odpověď. Nicméně jej doplním o přesnější informace:

Uvedené problémy se pravděpodobně týkají pouza kanálu ČT2. Prakticky mám odzkoušeno, že program který je na ČT2 http://www.ceskatelevize.cz/program/ označen jako širokoúhlý vidí lidé připojení do sítě KT tak, že mají useknutý levý a pravý okraj, tj. nevidí logo ČT2. Ve stejnou chvíli, když jsem tento jev pozoroval u sebe jsem se spojil s divákem v Hrádku. Příjímá kanál ČT2 ze dvou zdrojů, z nového vysílače z Třince a taky signál přímo z Ostravy. Z vysílače z ostravy bylo vše zobrazeno jak má, tj. vidět je celá plocha, nahoře a dole jsou černé pruhy. U vysílače z Třince je obraz oříznutý na levém a pravém okraji.

Ještě pro jistotu doplním, že špatně mají širokoúhlé programy zobrazeny všichni, kteří mají TV s obrazovkou o poměru stran 4:3. Kdo má TV s poměrem stran 16:9 má obraz pravděpodobně správně.

Chtěl bych se proto konečně dozvědět, kde je chyba. Předem děkuji.
Uživatelský avatar
reggae
 
Příspěvky: 90
Registrován: stř 27. črc 2005 19:11:48

Příspěvekod falcon » stř 18. led 2006 20:06:33

Při umístění prvního příspěvků jsem to reportoval technikům a bylo mi sděleno, že je to v pořádku. Přepošlu i nynější přesnější informace.
Uživatelský avatar
falcon
admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: ned 03. črc 2005 21:37:02

Příspěvekod reggae » stř 18. led 2006 21:42:46

Díky
Uživatelský avatar
reggae
 
Příspěvky: 90
Registrován: stř 27. črc 2005 19:11:48


Zpět na TV programová nabídka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků